ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 42, 43, 44 ... 56, 57, 58  Следваща

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
bashtata

Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
И днешният дъжд се оказа слаба работа...абе и като стана въпрос за вода, някои знае ли как стои въпроса с минералните извори в България и в частност София? Чел съм че в Наречен има извор с богата на радон вода....

Близо до София е "Момин проход", за който се твърди, че водата му е много над естественото.
Сря Юли 24, 2019 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gwgw

Мерси Smile

А иначе по темата за каните с филтър, попаднах на този любопитен откъс:

Та изглежда като да има доста логика в повишената активност на филтъра...но вероятно зависи силно и от примесите в питейната вода. На първи август сменяме филтъра, ще го измеря. Чудно ми е дори дали няма вариант да извадя активния въглен отвътре по някакъв начин, че да се мерне и в грозния "замък"...
Сря Юли 24, 2019 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Местожителство: София

Уран. Химия - просто.

Чет Юли 25, 2019 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata

Местожителство: Sofia

gwgw написа:
Аз имам кана с филтър, но никога не ми е хрумвало това. Като му дойде времето за смяна, ще му взема един спектър.

По време на Чернобилските истории знам, че вземаха въздушни филтри от редовни автобусни линии и им мереха спектрите.
Чет Юли 25, 2019 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
i80386

Мнение brita филтър Отговорете с цитат
Моето измерване го направих, като разряхах филтъра в горната му част, извадих пълнежа (без да го суша), насипах го в съд с размерите на датчика и измерих. Тръбата беше на милиметър от пълнежа за максимална чувствителност.
Чет Юли 25, 2019 8:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw

С какъв филтър? Моят е брита макстра и изглежда добре капсулиран, май няма да е толкова лесно да го срежа...
Чет Юли 25, 2019 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
i80386

Същият филтър - maxtra. С добър нож се реже лесно, под "капачката". Отдолу има мрежа и под нея е насипан пълнежът - въглен и йонно-обменни смоли, мисля.
Чет Юли 25, 2019 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw

Ще се пробвам, мерси. След седмица някъде ще видим какво има в този филтър надявам се...
Чет Юли 25, 2019 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
philm

Местожителство: София / Стара Загора

Малко offtopic-но България присъства https://www.pnas.org/content/early/2019/07/25/1907571116
Вто Юли 30, 2019 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro

Последно се разхождах от с. Кокаляне до с. Железница покрай река Ведена. Направи ми впечатление добре запазен асфалтов път продължение на ул. Стамболова река: https://www.google.bg/maps/@42.546894,23.3988741,15z?hl=bg. Малко след започването на асфалта от нищото се натъкнахме на вход на нещо като мина. Отпред с бетонно предверие. Вътре прав коридор дълъг около 50м. и после завой на дясно под прав ъгъл.
Таванът е накован със стоманена мрежа, която крепи падащи камъни. По-навътре не съм влизал.

На асфалта на едно място имаше нарисуван с бяла боя знакът за радиация, а под него череп и надпис Toxic.
Какво е това?

Една баба от Железница разправяше, че бил тунел за водопровод към София.
Сря Юли 31, 2019 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Antarctic snow yields interstellar iron

Чет Авг 01, 2019 2:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

Andro написа:
Последно се разхождах от с. Кокаляне до с. Железница покрай река Ведена. Направи ми впечатление добре запазен асфалтов път продължение на ул. Стамболова река: https://www.google.bg/maps/@42.546894,23.3988741,15z?hl=bg. Малко след започването на асфалта от нищото се натъкнахме на вход на нещо като мина. Отпред с бетонно предверие. Вътре прав коридор дълъг около 50м. и после завой на дясно под прав ъгъл.
Таванът е накован със стоманена мрежа, която крепи падащи камъни. По-навътре не съм влизал.

На асфалта на едно място имаше нарисуван с бяла боя знакът за радиация, а под него череп и надпис Toxic.
Какво е това?

Една баба от Железница разправяше, че бил тунел за водопровод към София.

Възможно е да е имало някакъв рудник там: https://kade.si/#BG5K=16/2606540.62/5244509.09/0

Асфалтовият път и електрическите далекопроводи явно са част от инфраструктурата на това съоръжение. Надписът и знаците едва ли са поставени от отговорните държавни органи.

Топлите минерални извори (каквито има в съседство) понякога са свързани с уранови находища. От друга страна, на мен поне не ми е известно точно там да е бил осъществяван добив на уран.

Между другото, забавно е, че на хълма над това съоръжение и на разстояние по права линия под 1500 метра от входовете на галериите му се намира Геодезическата обсерватория на Военно-географската служба и в частност перманентната GNSS станция SOFI 11101M002, която е част от световната мрежа от подобни станции. Разбира се, това едва ли има нещо общо (освен, че са споделяли и общо електрозахранване), просто ми направи впечатление. Smile

Ето и една снимка от колоездачните среди:

Източник: https://www.mtb-bg.com/index.php/events/eventsbg/1525-events-bg-111107-mardagaskar

И съответният текст към нея:

«След това по друга пътечка се стигаше до края на асфалтовия път покрай р. Егуля до място, което би било твърде интересно за почитателите на "Досиетата Х". Първо, от двете страни на дерето има по една бетонна "кутия", приличаща на бункер - точно една срещу друга. Във всяка от тях има нещо като голяма тръба, но какво има в нея и каква е била целта на това съоръжение, засега не мога да отгатна, нито пък да намеря информация. Малко след това, точно на асфалтовия път, вдясно, се натъкнах на ето това: [горната снимка, бел. моя]. Със сигурност не е никакъв храм, въпреки сатанинските или кой знае какви драсканици отвън и отвътре. По-скоро е някакъв рудник, но за какво ли? Това е входът и навътре води тунел, който е туркретиран (специално укрепване на стените и тавана) и след двайсетина метра има напречен тунел, като вляво и вдясно се виждаха още няколко надлъжни. Доста интересно място, но не съм сигурен дали е безопасно, затова не посмяхме да прекрачим по-навътре от напречния тунел...»

Някак странно е, че не се намира лесно информация за съоръжението на снимката...

Иначе споменатите бетонени "кутии", разположени точно една срещу друга от двете страни на дерето, приличащи на бункер и с нещо като голяма тръба във всяка от тях, явно са част от сифон на главния софийски водопровод откъм яз. Искър:

https://kade.si/#BG50K=15/2606819.03/5245396.53/0

Това обаче не изглежда да обяснява изцяло предназначението на съоръжението на горната снимка, разположено в близко съседство. А и сифонът няма никаква нужда от ел. захранване...

Тъй че бабата от Железница правилно дума, ала дали знае/казва всичко? Smile

Чет Авг 01, 2019 2:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Andro

Точно за това място става дума. Тунелът е бил осветен-на тавана на предверието личеше дървено клепе за лампа.
Скалите в района на реката са съвсем различни от витошките. Кафяво-черни с много пукнатини и отложения между тях. По откосите около пътя личеше и по-прясна дейност от багери, които бяха оформили една тераса .

Пътят е в учудващо добро състояние а свършва малко след въпросното място. Ако дейността не е носила пари или не е била военно-стратегическа то асфалт не би имало.

Започнати са и няколко разклонения на този път със сляп мост над реката.
Чет Авг 01, 2019 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw

Така, днес филтъра за каната му дойде времето и преди малко го срязах (оказа се доста лесно). Отгоре нямаше метална решетка или мрежа, а отвътре се оказа пълен както се очакваше със смес от малки топчета активен въглен и йонообменна смола:

Спектър като хората още не съм взел, защото е прогизнало с вода, а кристалът вътре е доста хигроскопичен и не искам да си играя със съдбата. Все пак направих първоначални измервания - средноминутно с гайгеровия брояч с СИ22Г тръба е трудно да се каже - стойностите се въртяха между 0.09 и 0.21 usv/h (0.12 е фонът там където измервам). Десетминутно не съм изчаквал да сметна. Тръбата е чувствителна само към гама лъчение.

Все пак от сантиметър-два направих бързо (и доста неточно) измерване, отчете се съвсем леко повишение с 1-2CPS и започна да се откроява спектралната линия на бисмут-214. Това беше малко разочароващо. Но все пак ще го изчакам да изсъхне и ще му взема спектъра като хората. Обмислях да го направя във фурната, но не знам как стои въпроса с тази смола, така че просто го насипах равно и в момента съхне на терасата. След час-два предполагам вече няма да е подгизнало толкова и ще е и с по-малък обем така че да се побере в контейнерчето. Тогава ще го видим наистина какво е. Но засега поне не откривам особено гама лъчение. Може би все пак има алфа/бета такова - засега няма как да го регистрирам обаче.

П.П 10-минутно усреднено с гайгеровия брояч: 98CPM на съдържанието на филтъра срещу 94CPM на фона. Доста близо и не знам дали не влиза в рамките на статистическата грешка.
Чет Авг 01, 2019 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
philm

Местожителство: София / Стара Загора

Andro написа:
Точно за това място става дума. Тунелът е бил осветен-на тавана на предверието личеше дървено клепе за лампа.
Скалите в района на реката са съвсем различни от витошките. Кафяво-черни с много пукнатини и отложения между тях. По откосите около пътя личеше и по-прясна дейност от багери, които бяха оформили една тераса .

Пътят е в учудващо добро състояние а свършва малко след въпросното място. Ако дейността не е носила пари или не е била военно-стратегическа то асфалт не би имало.

Започнати са и няколко разклонения на този път със сляп мост над реката.

Според един друг форум, това е било склад за взривове, които са се използвали за правенето на някакъв водопровод през 80-те. Реф: http://bg-draga.com/viewtopic.php?f=43&t=193&start=20
Пет Авг 02, 2019 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 42, 43, 44 ... 56, 57, 58  Следваща
Страница 43 от 58

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.