ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 48, 49, 50  Следваща

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin

Местожителство: София

Мнение Лозеница Отговорете с цитат
Една от бившите мини за добив на уранова руда в България се намира край с. Лозеница, Мелнишко. Интересна подробност от историята на селото е, че то е било преместено (!) на днешното си местонахождение, за да освободи място за мината... Разходка из околностите не показва нищо твърде притеснително с изключение на изолирани места в близост до коритото на Мелнишка река, в които вероятно рекултивацията не е била съвсем успешна...

Данните от измерванията: https://api.safecast.org/en-US/bgeigie_imports/42072

Пон Юни 03, 2019 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

Мнение Отговорете с цитат
Tracking the journey of a uranium cube

Пон Юни 03, 2019 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LBSF

От 2016-та година насам, на два различни уреда с различни схеми и датчици, няколко пъти регистрирам такива странни пикове (в случая 56 мкР в рамките на 10 минутно измерване).
В предишните случаи беше около 150 мкР и 90 мкР (на различни места). Никога преди и след това на тези места не съм забелязвал нищо подобно.
Събитията са регистрирани в София при пътуване с кола, в тролей и ходене пеша.
Някой друг да се е сблъсквал с подобни явления?
Сря Юни 05, 2019 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw

Да не би да е заради електромагнитни смущения, които се индуцират в електрониката, а не заради реални събития в тръбата? Аз забелязах нещо такова, но не знам дали не е специфично за моя брояч. Събитията на минута варират в по-широки граници когато захранването не е от батерия, а е 5 волта от ардуиното. Ардуиното пък се захранва от едно расбери, а то от мрежата през адаптер и като цяло сигурно си има доволно причини да не е особено "чисто". Първоначално си мислех че е илюзия, недостатъчно добра статистическа извадка, дори все още не мога да го твърдя със сигурност, но използвах за всеки случай един ферит за да "филтрирам" доколкото може захранването, вкъщи се въргалят доста такива, защото обичам да слушам КВ ефира в домашни условия и това е от твърде необходимите "аксесоари" там . Не се наемам да твърдя че това води до по-точни показания, но е факт, че са ми се случвали странни еднократни едноминутни измервания от над 0.3usv/h, а след филтрирането все още не съм ги виждал. Но пак казвам, това може да е самозаблуда. И все пак, в тролея мога да си представя че има предоволно силни източници на ЕМ шумилка, а и по принцип в града като се предвижваш със сигурност попадаш на такива.
Пет Юни 07, 2019 1:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Бих споделил малко статистика от няколкомесечни непрекъснати измервания в една точка на meter.ac мрежата в София:

Код:
> select min(gamma_cpm),max(gamma_cpm),mode(gamma_cpm),median(gamma_cpm),mean(gamma_cpm),stddev(gamma_cpm) from box where node_id = 'N43'
name: box
time                 min max mode median mean               stddev
----                 --- --- ---- ------ ----               ------
1970-01-01T00:00:00Z 3   36  23   23     23.306674844662524 2.1884875965126835
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 36 and node_id = 'N43'
time                 count
----                 -----
1970-01-01T00:00:00Z 2
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 35 and node_id = 'N43'
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 34 and node_id = 'N43'
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 33 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 1
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 32 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 10
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 31 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 43
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 30 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 150
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 29 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 521
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 28 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 1410
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 27 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 3280
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 26 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 6300
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 25 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 9846
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 24 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 12763
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 23 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 13714
> select count(gamma_cpm) from box where gamma_cpm = 22 and node_id = 'N43'
1970-01-01T00:00:00Z 11808
> select gamma_cpm,p_raw,p_sea,pm10,pm25,rh,t_dew,t_raw from box where gamma_cpm = 36 and node_id = 'N43'
time                 gamma_cpm p_raw p_sea  pm10 pm25 rh t_dew t_raw
----                 --------- ----- -----  ---- ---- -- ----- -----
2019-05-28T22:32:49Z 36        940.1 1011.2 13   10   55 9.7   19
2019-05-29T19:08:58Z 36        944   1015.1 8    6    57 11.6  20.5
>

Датичкът е СБМ-20. Захранването е от 12V адаптер, свързан към непрекъсваемо захранване с AVR. Има два пика с донейде подобна на наблюдаваната от LBSF амплитуда. Времето е в UTC.

Пет Юни 07, 2019 2:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LBSF

При мен събитията бяха регистрирани от уреди с датчици СБМ-20 и СБМ-10 със захранване от батерия. С изключение на единия случай, когато бях в тролей, където може да се допусне някакво електромагнитно въздействие, в останалите два се намирах на места далече от подобни потенциални източници на смущения.
Между другото, ако на СБМ-20 му се махнат бакелитовите капачки в двата края, и на стъклената част намираща се отдолу попадне слънчева (или просто дневна) светлина, датчика просто се побърква.
За мен е интересно да се разбере дали това са реални събития или някакъв вид смущения в работата на уредите, но поради тяхната рядкост и липсата на статистика от други източници нещата доста се затрудняват.
Пет Юни 07, 2019 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido

Би могъл да провериш дали събитието е случайно или не (с уговорки разбира се), ако носиш 2 уреда.

Пет Юни 07, 2019 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
LBSF

Едва ли ще посветя остатъка от живота си в изследването на това явление, но все пак е интересно ако се събере статистика от различни места и уреди може да стигнем до някакъв извод.
Пет Юни 07, 2019 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw

Мнение за Чернобил Отговорете с цитат
Във руски форум е публикуван разказ "Первые дни чернобыльской аварии. Личный опыт." от Николай Карпан - Ex-deputy chief engineer of Chernobyl NPP, Kyiv
https://forum.qrz.ru/22-besedka-dlya-lyubiteley-pogovorit/44628-chernobyl-30-let-proshlo-8.html#post1580865

Освен другите неща, в него има данни от тетрадка, в която са записвани данните от измерванията на 26, 27 и 28 апрел 1986 в град Припят. Измерванията са правени от дозиметристите от отдел външна дозиметрия на Чернобилската атомна централа. Данните са в мили Рентгени за час.
Интересно ми бе как са се променяли във времето
Съб Юни 08, 2019 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw

Един доста любопитен и тъжен документален филм по темата: https://www.youtube.com/watch?v=duEMr4VbqbM

Действието се развива в покрайнините на Сейнт Луис, Мисури където навремето е работил един от първите заводи за обогатяване на уран, за нуждите на проекта Манхатън. Суровината е докарвана от тогавашно Белгийско Конго и се е обогатявала до U3O8. Заводът за обогатяването е бил почти в центъра на града, а отпадъците от производството са извозвани на площадки в покрайнините и впоследствие заравяни на сметище там. На временните площадки обаче са стояли открити, дъждът ги е отмивал право в близката рекичка. Та филмът се въртеше главно около борбата на местните с институциите, които отричат да има какъвто и да било проблем. Но всъщност има два проблема - сметището започва да тлее под повърхността и пожарът бавно приближава зоната с радиоактивният отпадък, заплашвайки да освободи във въздуха горещи частици. Вторият проблем е че около тази река има жилищни райони. И за двете, EPA съответно отрича, докато инжeнерният корпус на армията е далеч по-загрижен, прави измервания, загражда потенциално опасни места и консултира хората. Та правят една карта на починалите от злокачествени заболявания и се оказва че около реката има огромна концентрация на такива случаи. Оказва се че навремето е имало наводнения и дворовете са заливани с радиоактивна тиня от реката. В една къща бяха измерили над 37000 бекерела на килограм торий-230. EPA отказваше да я обеззарази с доста нелепи доводи. Собственичката беше отишла в градския съвет на обществено обсъждане и на изказването каза "сега наближава коледа, всички си представяте печена пуйка. Мен обаче това доста ме притеснява - кухнята ми е буквално радиоактивна. Никой не ми е казвал за това като се нанесохме. Поне направете нещо по въпроса, защото неподозиращи хора като мен продължават да купуват имоти тук". Имаше и някаква украинка със силен акцент, идваща от района на Чернобил, която се е преселила в щатите за лош късмет точно там. И на поредното обществено обсъждане разправяше "аз дойдох тук за да се спася от този кошмар, защото сума ти близки роднини с времето измряха от това. И се натресох на това тук. Вие сте ненормални, с какъв акъл го търпите това всичкото не знам".

Като цяло на фона на това, родните проблеми с уранодобива изглеждат направо несериозни.
Нед Юни 09, 2019 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

На 26 април 1986 г. ли гръмна Чернобилската АЕЦ?

Пон Юни 10, 2019 2:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

D. M. Wood, Recently measured radiation levels inside the Rocky Flats National Wildlife Refuge, May 2019

Вто Юни 11, 2019 12:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

Два материала, препоръчани от bashtata:

Вто Юни 11, 2019 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw

Досега четох един лично за мен интересен постинг на някакъв човек, който явно обича да изследва радиоактивни предмети от бита. Та въпросните предмети ги поръчва оттук-оттам и конкретно разказът беше за една от тези оранжеви чинии с боя от уранов оксид в глазурата, които са произвеждали навремето в САЩ. Човекът беше написал че при първоначалният тест с гайгеров брояч, въпросната чиния биела всички предмети от колекцията му, включително някакви обективи с ториево стъкло, които очевидно той ги има като еталон и според него "лъчат" десетки пъти над фона. Не става ясно дали гайгеровият брояч не е чувствителен и към алфа и бета лъчение (той спомена че става въпрос за измерване "при контакт" с обекта). Но когато го е изследвал със спектрометъра, чинията отново при контакт с уреда сама по себе си е давала само 1.85 пъти повече събития от естествения фон. Та се зачудих, гайгер-мюлеровата тръба със сигурност регистрира по-малко събития при по-енергетични фотони, това би трябвало да се очаква и доколкото гледах неговия уранов спектър и доколкото съм виждал при мен ториев такъв, урановите линии са с ниски енергии предимно, основно около 100-300KeV, докато торият даваше хубави пикове с далеч по-високи енергии. Та да речем теоретично имаме две проби с абсолютно еднаква активност, едната съдържа уран, другата съдържа торий. Гайгеровият брояч ще измери по-висока стойност за урановата проба, отколкото за ториевата, просто защото по-малко фотони ще минат през тръбата без изобщо да я задействат, правилно ли разсъждавам? Ако да - тогава би било много добре ако броячът идваше с някаква графика или нещо подобно, която да дава информация за чувствителността спрямо гама енергията, тази зависимост дали въобще е и линейна не знам. Защото дали 2 пъти по-енергетично гама лъчение ще дава с 20% или 20 пъти по-малко събития според мен е важно.

Което ме навежда на друга мисъл, дозиметрите с ГМ тръби които вадят стойности примерно в микросиверти/час, тях ги калибрират лабораторно срещу източник с известна активност, примерно cs137. Но какво става когато измерват нещо различно от cs137 със същата активност? Дали разликата ще е 20% или 20 пъти? Дали няма риск да си направим грешни изводи от резулатите? Примерно тук имаше постнати снимки от камъни около урановите рудници които даваха стойности от над 50 микросиверта на час. Дали всъщност не са активни далеч по-малко? Доколко въобще можем да правим такива сравнения?

Дори за наблюденията на естествения фон. Аз сега започвам да се замислям за хипотетичният (недай боже) случай в който терористи взривят мръсна бомба примерно с кобалт-60 в София. Показанията логично ще се вдигнат. Но кобалт-60 беше някакво доста високоенергетично гама излъчване доколкото помня, над 1MeV. Съответно гайгеровият брояч ще отчете по-ниски (с колко?) стойности, отколкото е наистина. Теоретично дори би могло да те подведе че стойностите са безопасни, а те не са такива.

П.П сега това е странно, защото съм му чел и други по-стари постове и беше правил същите измервания от стар часовник със светещи стрелки с радий. Някак силно убеден съм че те са далеч по-радиоактивни и от ториевите му лещи, поне такова усещане имам, не знам дали е оправдано с нещо. Но стрелките са зад стъкло и ако гайгеровият му брояч е чувствителен към алфа, няма да го засече това. И да, радиевите спектрални линии пак са с доста ниски енергии. Плюс което този часовник е стар, вероятно повечето радий отдавна е заминал. Та чуденето остава...
Сря Юни 12, 2019 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

gwgw написа:
информация за чувствителността спрямо гама енергията, тази зависимост дали въобще е и линейна не знам.

Зависимостта не е линейна. Показанията на Гайгер-Мюлеровите броячи при енергии под ~200 keV са само "за сведение" и би трябвало да бъдат проверявани с други методи и средства. Над ~200 keV зависимостта също не е линейна, но е сравнително по-близка до такава. Частично заобикаляне на това затруднение се постига чрез "енергийно компенсиране", което се изразява в добавяне на защитен материал около брояча, който поглъща (част от) фотоните с ниски енергии и по този начин допринася за известно "изравняване" на кривата в най-проблемната ѝ част:

Източник: Wikipedia

gwgw написа:
Защото дали 2 пъти по-енергетично гама лъчение ще дава с 20% или 20 пъти по-малко събития според мен е важно.

Важно е, разбира се, но все пак с отчитане на особеностите за различните интервали от енергии и съответните възможни предпазни мерки.

gwgw написа:
Което ме навежда на друга мисъл, дозиметрите с ГМ тръби които вадят стойности примерно в микросиверти/час, тях ги калибрират лабораторно срещу източник с известна активност, примерно cs137. Но какво става когато измерват нещо различно от cs137 със същата активност? Дали разликата ще е 20% или 20 пъти? Дали няма риск да си направим грешни изводи от резулатите? Примерно тук имаше постнати снимки от камъни около урановите рудници които даваха стойности от над 50 микросиверта на час. Дали всъщност не са активни далеч по-малко? Доколко въобще можем да правим такива сравнения?

Много въпроси и все уместни. Smile

Най-добре е да бъдат докладвани суровите данни (бройки импулси за единица време в случая с ГМ-броячите). Разните производни велични винаги би могло да бъдат изчислени впоследствие ако от това има нужда и смисъл.

Ясно е, че разграничаването на различни видове излъчване с различни енергии не е основното предназначение на ГМ-броячите. Все пак, ако са налице някакви хипотези за видовете лъчения би могло те непряко да бъдат проверени и евентуално отхвърлени чрез сравнително прости експерименти, например посредством промени в разположението на датчика спрямо хипотетичния източник и/или поставяне на различни прегради с добре известни характеристики между датчика и източника и последващи наблюдения как това се отразява на броя отчетени импулси за единица време.

Сравненията, с които се занимаваме най-вече, касаят измененията на показанията на ГМ-датчиците в пространството и времето, а не разликите в характеристиките на възможните видове лъчения, които предизвикват тези изменения. Това е сравнително лесно постижимо при използване на голям брой еднакви датчици, какъвто е случая съответно в METER.AC, Safecast или други мрежи за наблюдение. При установяване на достатъчно интересно или дори обезпокоително събитие биха се осмислили следващи стъпки към внимателно и подробно определяне на характеристиките на съответното лъчение и неговия произход посредством други по-подходящи методи и средства.

Сря Юни 12, 2019 3:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 48, 49, 50  Следваща
Страница 37 от 50

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.