ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Водата, която пием
Иди на страница Предишна  1, 2

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Водата, която пием
Автор Съобщение
vedrin

Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прегледах годишните доклади за 2018 г. за 83-те точки, в които Софийска вода прави ежемесечни измервания на различни параметри на питейната вода. Всред тях се открояват данните за съдържание на радон и тритий в:

Числата са далеч под определените прагове (100-1000 Bq/l за радон и 100 Bq/l за тритий), но все пак е интересно защо те са значително по-високи в някои квартали на София в сравнение с други. За сравнение, например, в кв. Изгрев, а и в много други места, стойностите са доста по-ниски (радон < 1 Bq/l, тритий < 5 Bq/l).

Източник: https://www.sofiyskavoda.bg/WaterQualityData.aspx?page_num=32 (от 32-ра до 40-та страница)

Пет Фев 07, 2020 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Andro

Тук има схеми на водоснабдяването на София.
http://viksofia.com/%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B4/
http://viksofia.com/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8/

Вероятно кв. Изгрев стоящ в непосредствена близост до водната кула при Семинарията, която е края на Рилския водопровод и разпределителна точка, се захранва от Рилския водопровод.
Имам и друго предположение: Едно време в гората при Старата телевизионна кула, там където има една голяма секвоя имаше каменна чешма с постоянно течаща вода, от която хората си наливаха. Един приятел твърди, че водата й била от Витоша.

Схемата на водоснабдяване позволява някои квартали да се захранват или от един източник или смесено.
Сря Фев 12, 2020 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Местожителство: София

Много благодаря за схемите и поясненията!

Междувременно вече са се появили обобщените данни за 2019 г. Оказва се обаче, че те се намират в същите файлове, в които до преди няколко дни бяха данните за 2018 г., които пък от своя страна вече са недостъпни...

Съхраних данните за 2019 г. в по-удобен вид тук:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-cVz_VFB9MPyhwu-8T19cLoxy8Si_d63PpjWc01P9RU/edit?usp=sharing

Чет Фев 13, 2020 1:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
iansto

gwgw написа:
От любопитство реших да видя какви са възможностите човек сам да си изследва "добавките" в питейната вода.
...
Няколко снимки от тестовите китчета и резултатите (цветовете не излизат точно както се виждат обаче):
...

Дали може да споделите от къде могат да се намерят подобни тестови китчета?
Благодаря!
Чет Фев 13, 2020 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw

От амазон.

Обаче съветвам преди закупуване да се направи едно хубаво проучване - такива чудеса от сорта на "15 теста в едно, 100 лентички" звучат добре, но на практика са почти безполезни. Те регистрират само много високи стойности на замърсителите във водата и не вършат никаква работа, освен ако водата не е....отпадна от някоя тежка индустрия предполагам.

Специално за тежките метали това което намерих беше един кит с по две проби за мед/живак/желязо и една за олово. И не е много евтин, но може да "засече" замърсители в концентрации около пределно допустимата стойност.

Апрото, имам и друг - безсмислено е да го пробвам с питейна вода, затова още не съм го ползвал - за ешерихия коли. Капваш от пробата в един разтвор, оставяш културата да се развие 48 часа и тя променя цвета си ако има бактерии, подобни на е.коли. А за потвърждение дали е точно ешерихия коли, се светва с UV фенерче. Ако флуоресцира синьо, значи има. Естествено, ешерихия коли в питейната вода е доста невероятно да има, но някой ден предполагам ще го тествам това с вода от някоя река.
Чет Фев 13, 2020 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iansto

Мерси за съвета!
Аз имам един кладенец на вилата. И понеже съседи твърдят, че има уран в почвата водата не била годна за пиене. Та най-вероятно ще занеса проба от водата до някоя лаборатория.
Пет Фев 14, 2020 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov

Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

200 лв казаха на братчеда ми че е пробата. Верно в село Люлин. Тука у пернишко водата е злато... Ама чак толкоз. Ползваме я за миене. За пиене - бира.

Пет Фев 14, 2020 1:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw

И за тежките метали и за нитратите, а още повече за урана, бих разчитал далеч повече на истинска лаборатория. Естествено, няма да е по-евтино. Аз уран във водата не знам как би могло да се измери с хобистки средства надеждно.
Съб Фев 15, 2020 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro

Ползвал съм тест за хлор купен от зоо магазин за аквариуми. Представлява индикаторен разствор, който оцветява водата от жълто при ниска концентрация до червено при висока. Имаше и други подобни тестове за други замърсители в аквариумите.

Моята цел беше следната: пътувах из Непал и си проучвах за пречистването на водата. Спрях се на двустепенно решение: първо водата се третира с хлорни таблетки за поне 2 часа, което унищожава бактериите, и до голяма степен вирусите, но скапва вкуса на водата. След това я филтрирах през филтър с активен въглен и йоннобменни смоли, който премахва хлора, тежки метали, органични замърсители и бактерии. Така водата ставаше нормална на вкус.

Тестът за хлор ми послужи да оценя съдържанието на хлор на софийската чешмяна вода и на пречистената след хлориране и филтриране.
Резултатът беше безцветен разтвор след филтрация и бледо жълт от чешмата.
Нед Фев 16, 2020 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.