ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 27, 28, 29

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
BatouSan

Мнение Отговорете с цитат
В неделния ми ден реших да се разходя из района на Сеславци и попаднах на това приятно камъче. Следващия уикенд мисля пак да размърдам, ако времето е хубаво и има желаещи да пишат. Wink

https://www.youtube.com/watch?v=Sdr0FU7Hd2Q&feature=youtu.be
Вто Дек 04, 2018 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx

Цитат:
Ако някой би могъл да сподели резултати от радиологични изследвания на Маришките въгища, би било интересно.

Ако някой е мерил, това са бивши мои колеги от ядрения - Ари Артинян и сътрудници, който се занимава с РИ пепеломери-везни на мините. Интереснио е да се бръкне в комина или направо в сероочистката на МИ 2. Наличието на РАИ във въглищата е известен факт.

Пак поздравления за инициативата, не знам досега да е имало систематични измервания на гама фон по планините вкл. и Средна Гора.

По принцип измервания на гама фона би трябвало да се извършват на височина от 1 м над повърхността , във връзка с това измерванията на Мусала или на терасата на ядрения (с едни и същи уреди) би трябвало да се разглеждат по-скоро качествено или по-внимателно да бъдат интерпретирани.

Поздрави на полковника (ЧЛ), той ще се сети кой съм.
Сря Дек 05, 2018 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw

Местожителство: София

65 μSv/h са прекалено много. Какви са GPS координатите на това камъче?

Китайските гайгермюлерови броячи BR-6 продавани от Aliexpress са добри за цената си от 50-60 USD. Времето за интеграция на горния дисплей обаче е много малко и показанията там са прекалено "нервни". В къщи такъв уред редовно достига до 0.34 μSv/h, което е далечко от истината. Грешката от 30-40% обаче е нормална за този клас уреди.

Долният дисплей показва усреднена стойност за период от осем минути и там показанията са по-точни. Добра идея е да се остани уреда върху тази скаличка, да се пусне измерване и да се види какво ще покаже след осем минути.

BatouSan написа:
В неделния ми ден реших да се разходя из района на Сеславци и попаднах на това приятно камъче. Следващия уикенд мисля пак да размърдам, ако времето е хубаво и има желаещи да пишат. Wink

Чет Дек 06, 2018 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata

Местожителство: Sofia

BatouSan написа:

За ток ще е слабо, ама може да се спретне едно вечно чушкопекче или кафеварка. Very Happy

Чет Дек 06, 2018 8:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
BatouSan

lz1fw написа:
65 μSv/h са прекалено много. Какви са GPS координатите на това камъче?

Долният дисплей показва усреднена стойност за период от осем минути и там показанията са по-точни. Добра идея е да се остани уреда върху тази скаличка, да се пусне измерване и да се види какво ще покаже след осем минути.

Дам, не исках да седя прекалено дълго около въпросния камък, но и аз обикновено изчаквам 8-те минути. Кординатите на камъка са приблизително 42.79295, 23.52386 . Този камък съвсем не е малък и подходящ за пренос, иначе бих го изследвал по-отблизо (нямах и подходящ контейнер за съхранение). Камъка имаше черен лъскав горен слой на места, което според мен говори за уранова руда. Беше пукнат. Интересно щеше да се разцепи и да се види вътрешността. За късмет намерих по-малък негов брат който показа 8.5 μSv/h прикачвам снимка.

Чет Дек 06, 2018 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Местожителство: София

BatouSan написа:
...Беше пукнат. Интересно щеше да се да се разцепи и да се види вътрешността...

Понякога е лесно да бъде откъртено парченце с подходящо сечиво -- чукче, пикел, дори щека. Добре е да се внимава, обаче, да не бъде вдишван прах.

BatouSan написа:
...(нямах и подходящ контейнер за съхранение)...

Все още и аз не съм намерил решение...

Чет Дек 06, 2018 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata

Местожителство: Sofia

vedrin написа:
BatouSan написа:
...Беше пукнат. Интересно щеше да се да се разцепи и да се види вътрешността...

Понякога е лесно да бъде откъртено парченце с подходящо сечиво -- чукче, пикел, дори щека. Добре е да се внимава, обаче, да не бъде вдишван прах.

BatouSan написа:
...(нямах и подходящ контейнер за съхранение)...

Все още и аз не съм намерил решение...

При такива операции внимавайте да не замърсите прибора. Добре е да си имате у дома едно постоянно място където преди и след подобни експедиции да си оставяте прибора за десетина минути и ако след връщането показва повече да знаете, че сте добавили към естествения фон и собствен на прибора. Добре е ако го поставяте на камъни или земята да е в тънко найлоново пликче, което можете да отстраните след меренето. Пак остава въпроса да си пазите ръцете, дрехите и разни други мерки от менюто на химически войски и гражданска защита.

Чет Дек 06, 2018 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
LBSF

Може да ползвате моя чук, който забравих върху камарата камъни край пътя, когато ходих там да си търся материал за изследване Smile
Чет Дек 06, 2018 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BatouSan

След днешната разходка до Сеславци намерих този интересен приятел. Успя да достигне 15 μSv/h с китайския BR-6 Wink

https://www.youtube.com/watch?v=QwHjIwkfqy4
Нед Дек 09, 2018 3:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 27, 28, 29
Страница 29 от 29

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.