ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
? средновековните охранителни кули край Пасарел

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
? средновековните охранителни кули край Пасарел
Автор Съобщение
lz1fw

Местожителство: София

Мнение ? средновековните охранителни кули край Пасарел Отговорете с цитат
Здравейте,

някой ходил ли е до средновековните охранителни кули край Пасарел? На картинката от този линк
http://www.lz1fw.com/track/Pasarel1.png
са означени с червени точки.

Тази неделя направих една мързелива разходка в тази посока, но не можах да стигна до кулите. Опитах една интересна пътечка, започваща от завоя на черния път от Пасарел и слизаща към Русамски дол. Пътечката е приятна до рекичката, течаща в дола. След дола обаче се губи. От другата страна на рекичката намерих животинска пътека. Може и да е продължение на първата, но вече е много по-незабележима. По нея стигнах до скала със сравнително добра панорама - точка 1. След скалата обаче няма пътека, следват урви и сипеи и не се реших да продължа нататък.

Върнах се обратно по пътя. Трак:
http://www.lz1fw.com/track/2018-04-15_Pasarel.zip

Опитах се отдалеч да определя къде са тези средновековни крепости. Отдалеч нещата не ми се сториха достъпни - изглежда, че кулите са над доста стръмни скали с труден достъп отдолу.

Питането ми е някой дали е стигал до тези охранителни кули без да ползва алпийска техника и помощни средства и ако е ходил дали има трак на пътя до там?
Пон Апр 16, 2018 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър

Мнение Равуля Отговорете с цитат
Привет!
Познавам района, бил съм неколкократно по тези места. Мисля, че местоположението на кулите е по мой данни. Ще погледна в архивите си и ще те информирам.
Пон Апр 16, 2018 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw

Мнение Отговорете с цитат
Петре, ще съм ти благодарен.

Вторият опит ще го направя след двайсетина дена. Търси бавно и спокойно.

Освен всичко друго ще трябва да попрочета отново как се четат изолиниите по картата... нещо прекалено много ми се разминаха очакванията от действителността. Smile
Вто Апр 17, 2018 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

Мнение Re: Равуля Отговорете с цитат
Петър написа:
Мисля, че местоположението на кулите е по мой данни.

Произходът на нанесената в BGMountains информация за тези две кули и други исторически обекти в района е от сайта Български крепости. По-конкретно съответните страници за двете кули са:

http://www.bulgariancastles.com/bg/node/2064

http://www.bulgariancastles.com/bg/node/2065

Вто Апр 17, 2018 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър

Мнение Равуля Отговорете с цитат
Аз съм "muledomuz" ,за съжаление много снимки в "snimka.bg" се загубиха, вкл. и демонстративните към темата. Ще ги възстановя, трябва ми малко време.
Благодаря за информацията!
Вто Апр 17, 2018 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
urban

До едната се стига относително лесно, но до другата е много изморително, защото въпреки уж малката н.в. практически хълма е с голям наклон и терен каменист сипей, който се свлича под стъпките на човек. "При по-трудната -Калето" руините не са на самия връх а под него, точно при свлачищата. Там са и най-големите завои на р.Искър, образуващи ухо. Имам много паднали дървета и често пътеката води до никъде. Все пак, хълмовете са избродими и дори да се обърка човек, след час два се стига до подходящ черен път за връщане.
Внимавайте в района има бракониери или секачи на дърва, които гледат много изплашено, ако се появи някой като вас..

Пет Апр 20, 2018 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър

Накратко на въпросите:

lz1fw написа:
Тази неделя направих една мързелива разходка в тази посока, но не можах да стигна до кулите. Опитах една интересна пътечка, започваща от завоя на черния път от Пасарел и слизаща към Русамски дол. Пътечката е приятна до рекичката, течаща в дола. След дола обаче се губи. От другата страна на рекичката намерих животинска пътека. Може и да е продължение на първата, но вече е много по-незабележима. По нея стигнах до скала със сравнително добра панорама - точка 1. След скалата обаче няма пътека, следват урви и сипеи и не се реших да продължа нататък.

Стигнал си до тази скала. Не съм минавал, но мисля, че има пътека към "кула 1".
https://photos.app.goo.gl/HsQYJ2xcG9liSGfJ3

lz1fw написа:
Опитах се отдалеч да определя къде са тези средновековни крепости. Отдалеч нещата не ми се сториха достъпни - изглежда, че кулите са над доста стръмни скали с труден достъп отдолу.

Поглед към въпросните места от терасата над р.Искър/минал си от тук, "4"/
https://photos.app.goo.gl/CGgfbvR0QVJt0z5I2

Малко по-подробно за все още съществуваща и проследима римска пътна система в района в снимки и по картата в Googleearth изглед.

1

2

Снимката/1/ е правена някъде от района на "кула 1". Червеният пунктир са твоите следи. Виждат се два пътя/пътеки/ условно наречени "горен" и "долен" път.
В по-голямата си част си минал от дола/"брод 1" /по 2// до големия завой на пътя към "Витково кория" по "горния"/"5"по 1/. "Долния" път също стига до "брод 1", това е трасето на пътя към манастира./мисля,че писахме за него/. Някъде около стрелката "към "брод 3"/по 1/ се отделя път,който слиза до реката,преминава я през "брод 2" и по левия долинен склон на "Русамски дол", следейки коритото не реката и малко над него достига до "брод 1" От тук по хребета и в дясно под него продължава път за връзка с пътя към крепостта от "Русамските ливади". Същият е стръмен, на места качва височина със серпентини, разнебитен, прогресивно охрастяван. В горната си част се губи по поляната, без проблем с навигацията/пунктираната линия/.

Път към "кула 1" и "кула 2"

3
От споменатата стрелка "към брод 3"/по 1/ пътят слиза в дерето, преодолява реката при "брод 3"/по 2,3/ и се разделя на две, на дясно в началото през храсталаци и покрай изсечена скала продължава към манастира. На ляво започва стръмен "черен път"/по 3/ път към хребета на който се намира "кула 1". Пътят излиза на хребета малко над "кула 1", почти по хоризонталата/черен път/пътека по 3/ заобикаля едно суходолие и достига да "кула 2". Интересно място, много по-голямо от "кула 1", забелязват се артефакти, вкл. някъде тук засякох вход на затрупана галерия. По предположение това е бил рударски център с развита инфраструктора.

фото:

https://photos.app.goo.gl/EMPuEpouGVip82FA3 лятно, по "гортия"път през "брод 1" до крепостта, обратно по "долния" път през "брод 2"
https://photos.app.goo.gl/taJbmGH5PL9s9iUC2 зимно до крепостта "Равулско кале" през "кула 1" и "кула 2", на сн. 085 се вижда просеката на пътя от "брод 3" към "кула 1"
Пет Апр 20, 2018 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.